•  

       
       
       
       
       
       

       

      Školský vzdelávací program – ŠkVP

      Základná škola s materskou školou, Školská 416, Tekovské Nemce

       

                „Dobrá škola na dedine -

      dobrý základ pre ďalšie vzdelávanie .“

       

        Školský vzdelávací program pre ZŠsMŠ Tekovské Nemce

        Stupeň vzdelania: ISCED 1, ISCED2

        Dĺžka štúdia :   ISCED 1  štyri roky, ISCED 2 päť rokov

        Vyučovací jazyk: slovenský

        Študijná forma : denná, individuálne domáce vzdelávanie

        Druh školy: štátna  

       

        Názov školy : Základná škola s materskou školou, Školská 416, Tekovské Nemce

        Adresa: Školská 416, Tekovské Nemce, 96654

        IČO: 037865153

        Riaditeľ školy: Mgr. Jančeková Patrícia

        Koordinátor pre tvorbu ŠkVP: Mgr. Ivan Frajka

        Ďalšie kontakty

        Zriaďovateľ:

        Názov: Obec Tekovské Nemce

        Adresa: Tekovská 405, Tekovské Nemce, 966 54

        Kontakty: 045 6892522, starosta@tekovske-nemce.sk

        Platnosť dokumentu od:   5. 9. 2023                                    Podpis riaditeľa

       

      Záznamy o platnosti a revidovaní školského vzdelávacieho programu:

       

      Platnosť ŠkVP od

      Dátum

      Revidovanie ŠkVP

      Dátum

      Zaznamenanie inovácie, zmeny, úpravy a pod.

      05.09.02023

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

                                 

                                 

                                 

                                            

      I.  Všeobecná charakteristika školy

       

      Základná škola s materskou školou je úplná, má deväť ročníkov žiakov a dve triedy detí materskej školy. Budova základnej školy je trojpodlažná a nachádza sa v centre obce. Je súčasťou urbanistickej zástavby v systéme ostatných stavieb ako sú rímsko-katolícky kostol, rímsko-katolícka fara, pošta, materská škola so školskou jedálňou a školský klub detí, obchodná sieť Jednota a rozličný tovar. Budova školy má vlastný trávnatý dvor a ihriská. Orientovaná je v smere východ – západ a preto veľká väčšina tried je slnečná. Kapacita školy postačuje na 150 žiakov, no v súčasnosti sa stav detí pohybuje v rozpätí od 70 – do 95 žiakov. Školský areál je oplotený betónovým múrom so zábradlím a tromi vstupnými bránami do jednotlivých priestorov. Popri plote sú vysadené stromy a tuje. Súčasťou areálu je aj pomník padlých vojakov v I. svetovej vojne. Z  východnej strany budovy je vybudované multifunkčné ihrisko, ihrisko pre deti MŠ a vchod do školskej jedálne.

       

      Charakteristika žiakov

       Prevažnú väčšinu žiakov populačných ročníkov tvoria deti z obce. Obec je zároveň spoločným školským obvodom pre žiakov z blízkej obce Čaradice, kde existuje málotriedna základná škola. Našu školu navštevujú na žiadosť zákonných zástupcov aj deti z obce Hronský Beňadik. Školu navštevujú aj začlenení žiaci so špeciálno-výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorí sa vyučujú v bežných triedach. Práca pedagógov je tým sťažená, ale výsledky práce a pobyt detí v tejto škole im prospieva. Okrem začlenených žiakov sa v škole evidujú aj žiaci s rôznymi poruchami učenia a zdravotným znevýhodnením. Prevažne ide o hyperaktivitu, poruchy učenia, dysgrafiu, dyskalkúliu a poruchy reči. Viacerí žiaci sú v starostlivosti CPPPP v Zlatých Moravciach, príp. Leviciach. V úzkej spolupráci s učiteľmi a asistentkou učiteľa sa darí žiakom zlepšovať prospech i výkony. Od roku 2022 sme sa stali kmeňovou školou pre žiakov na individuálnom vzdelávaní, ktorí sa sústreďujú vo vzdelávacej skupine Favola. Sú to žiaci prevažne z okolia Šamorína a Dunajskej Lužnej.

       

      Charakteristika pedagogického zboru

      V škole pracuje každoročne okolo 12 pedagogických pracovníkov. Všetci majú potrebné vysokoškolské pedagogické vzdelanie alebo doplnkové pedagogické štúdium príslušných odborov a smerov. Vzhľadom a veľkosť školy však nie je možné aprobačne odborne obsadiť vyučovanie všetkých predmetov. Dlhodobo neodborne sa vyučuje predmet občianska náuka, geografia, chémia. Na vyučovanie výchovných predmetov ako sú hudobná výchova a výtvarná výchova sa využívajú aj učiteľky primárneho vzdelávania. Škola nemá vytvorené miesto školského psychológa ani špeciálneho pedagóga. Vzhľadom na nízky počet žiakov túto agendu spravuje výchovný poradca. Na zvládnutie úloh rámcových prierezových tém učebných osnov a mimoškolskej činnosti pracujú v škole koordinátori pre prevenciu sociálno - patologických javov, pre finančnú gramotnosť a koordinátor pre prácu so žiakmi na IDV. Pracujú podľa vypracovaných plánov a už viacej rokov sa úspešne podieľajú na formovaní vedomostí žiakov z týchto oblastí života. V súčasnej náročnej dobe pre prácu so žiakmi sa väčšina pedagógov zúčastňuje ďalšieho vzdelávania v rámci profesijného rozvoja. Každý pedagogický zamestnanec si plánuje osobný plán profesijného rastu.

       

       Organizácia prijímacieho konania

       Organizácia prijímacieho konania je daná  zákonom 245/2008 Z. z. a vyhláškou o základnej škole 2023/2022. Termín zápisu detí a žiakov určuje VZN 1/2016 obce Tekovské Nemce. V prípade predčasného zaškolenia alebo odkladu povinnej školskej dochádzky sa vyžaduje stanovisko CPPPaP.

      Každý rodič, resp. zákonný zástupca s trvalým pobytom na území SR je povinný prihlásiť dieťa, ktoré dovŕši do 31.8. príslušného kalendárneho roku šiesty rok života do prvej triedy základnej školy. Táto povinnosť sa viaže na zápis do školy, v lokalite, kde má dieťa trvalý pobyt, alebo do inej školy vybranej zákonným zástupcom.

      Dôležité je, dostaviť sa v stanovenom dátume k riadnemu zápisu na  základnú školu.

      Informácie o konaní zápisu sú zverejnené na webovom sídle školy a na facebookovej stránke školy. Žiadosti o prijatie sa podávajú elektronicky, ale je aj možnosť v papierovej forme.

      Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi

      Spolupráca s rodičmi je dlhodobo na dobrej úrovni hlavne cez dve inštitúcie, v ktorých sú rodičia detí zastúpené. Ide predovšetkým o Radu školy pri ZŠsMŠ v Tekovských Nemciach a Rodičovskú radu pri ZŠsMŠ v Tekovských Nemciach. Obidve zasadajú štyrikrát do roka a prerokovávajú úlohy spojené s chodom a organizáciou školských zariadení. Podieľajú sa na príprave a uskutočňovaní rôznych športových a kultúrnych podujatí, ktoré škola organizuje v priebehu roka. Rodičovská rada hospodári s peniazmi, ktoré sa vyberajú ako príspevok rodičov na činnosť školských zariadení, s peniazmi z akcií, zábav a zberov druhotných surovín. Finančné prostriedky sa používajú na odmeny žiakom za súťaže, na kultúrne podujatia, výlety a pod. ZŠsMŠ ďalej spolupracuje aj so všetkými spoločenskými organizáciami, ktoré majú zastúpenie v našej obci, pripravujú pre nich kultúrne programy, pozývajú ich členov na besedy a tvorivé dielne do priestorov školy. Schôdze pre rodičov sa organizujú spravidla 4x v školskom roku. Veľmi úzka je spolupráca s CPP v Zlatých Moravciach

      Priestorové a materiálno–technické podmienky školy

      Škola má zriadené a využíva tieto odborné učebne : priestory učebne Kuchynka na prípravu jedál a pokrmov v rámci hodín Techniky  ako i na krúžkovej činnosti žiakov popoludní, počítačovú učebňu, školské dielne na obrábanie dreva využívame podľa rozvrhu hodín počas celého roka, čitáreň. K dispozícii je aj priestor na cvičenie žiakov počas zimných mesiacov. Vybavenie kabinetov nie je postačujúce, ale je potrebné pomôcky pravidelne obnovovať a vymieňať za modernejšie, mnohé z vybavenia pochádza ešte z prvotného vybavenia školy. Pri obnove učebných pomôcok sú nápomocní i rodičia prostredníctvom RR. Škola nemá zabezpečený bezbariérový prístup. Každá trieda má k dispozícii interaktívnu tabuľu a projektor.

      a.           pre manažment školy sú zriadené:

      •            kancelária riaditeľa a zástupcu riaditeľa školy

      •            kancelária pre ekonomický úsek

      b.           pre pedagogických zamestnancov školy:

      •            priestory zborovne

      •            kabinety  priestory pre uloženie pomôcok  

      c.           pre nepedagogických zamestnancov školy:

      •            priestory pre prípravu

      d.           pre žiakov:

      •            priestory pre výučbu

      •            školská dielňa

      •            učebňa informatiky

      •            čitáreň s knižnicou                                                                             

      •            priestory pre aktívne využitie voľného času - viacúčelové ihrisko, školský dvor

      •            priestory pre záujmovú činnosť po vyučovaní - ŠKD

      e.           priestory pre školské stravovanie:

      •            školská kuchyňa

      •            školská jedáleň

      f.            priestory pre odkladanie odevov a obuvi – skrinky na chodbách

      g. technicko-pracovné priestory:

      •            školská kotolňa

      i.            priestory pre hygienu:

      •            sociálne zariadenia oddelene pre dievčatá a chlapcov a zamestnancov

      j.            pomocné priestory:

      •            archív

      •            náraďovňa

      •            sklady (priestory na odkladanie čistiacich prostriedkov)

      •            odkladacie a úložné priestory

       

      Vybavenie kabinetov nie je postačujúce, ale je potrebné pomôcky pravidelne obnovovať a vymieňať za modernejšie, mnohé z vybavenia pochádza ešte z prvotného vybavenia školy. Pri obnove učebných pomôcok sú nápomocní i rodičia prostredníctvom RR. Škola nemá zabezpečený bezbariérový prístup. Každá trieda má k dispozícii interaktívnu tabuľu a projektor.

       

      Škola ako životný priestor

       Aby sa žiaci i pedagógovia cítili v škole čo najpríjemnejšie, kladieme dôraz na: upravené a estetické prostredie tried, školského dvora, chodieb, aktuálne informácie o aktivitách školy na informačných tabuliach a nástenkách, internetovej stránke školy, budovanie priateľskej atmosféry medzi žiakmi navzájom, medzi žiakmi a pedagógmi.  Organizujeme mnoho aktivít počas školského roka, tkzv. Tematických dní, ktoré sú zamerané na zdôraznenie spolupráce a interaktivitu medzi žiakmi navzájom a aj na upevnenie vzťahov medzi žiakmi a učiteľmi. Veľký dôraz kladieme na predchádzanie patologických javov a šikane. Našou snahou je spájať žiakov všetkých ročníkov prostredníctvom pravidelných aktivít ako je Nočná hra, Deň behu, Tajomstvá dvorov.

       

       Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

       Vedenie školy zabezpečuje každoročne bezpečné a zdraviu vyhovujúce podmienky v priestoroch na vyučovanie, poučenia žiakov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, pravidelné školenia zamestnancov školy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a proti požiaru, pravidelné kontroly bezpečnosti a ochrany zdravia a odstraňovanie nedostatkov podľa výsledkov revízií vykonávame  podľa plánu v každom školskom roku.

      Neoddeliteľnou súčasťou výchovno–vzdelávacej činnosti je bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, hygiena práce a protipožiarna ochrana.

      V priestoroch, kde prebieha vyučovanie a výchovná činnosť sú vytvorené vyhovujúce podmienky pre bezpečný a zdravý pohyb žiakov počas vyučovania a aktivít v čase mimo vyučovania.

      O bezpečnom správaní sú žiaci poučení na začiatku školského roka, pred hromadnými školskými akciami, na prvých vyučovacích hodinách v predmetoch technika, fyzika, chémia, biológia, telesná a športová výchova a informatika.

      Zamestnanci školy sú pravidelne vyškolení z predpisov BOZP a PO odborným školiteľom.

      Učitelia vykonávajú dozor na chodbách podľa plánu.

       

       

      II.       Charakteristika školského vzdelávacieho programu

      Pedagogický princíp školy (vlastné ciele výchovy a vzdelávania )

      Aby žiaci získali potrebné vedomosti a zručnosti, aby ich vedeli vždy správne použiť, aby si rozvíjali kľúčové kompetencie, aby boli komunikatívni, flexibilní, tvoriví, vedeli si vyhľadávať informácie, vedeli prezentovať svoju prácu a pod. Dôležité je, aby sa nezabudlo ani na vedomosti ani na spôsobilosti. To znamená, že ak chceme, aby žiaci boli komunikatívni, je potrebné, aby vedeli, o čom majú komunikovať, ak majú vyhľadávať informácie, musia vedieť, aké informácie majú hľadať a ako ich zaradiť do systému a pod. Dôraz kladieme aj na praktické využitie teoretických vedomostí.

      Ďalšie ciele:

      Trvalo posilňovať úlohu a motiváciu učiteľov, ich profesijný a odborný rast, podporovať talenty, osobnosť a záujmy každého žiaka, skvalitňovať spoluprácu s rodičmi, verejnosťou a inými školami, postupne  zavádzať nové formy a metódy práce.

      Veľký dôraz hneď od začiatku klásť na vytvorenie dobrého tímu v triede, na rozvíjanie sebapoznania a sebahodnotenia žiaka. Intenzívne to bude v  prvých týždňoch septembra, v ktorých budujeme organizačnú štruktúru školy tak, aby žiaci získali návyky.  Cieľom je, aby si žiaci osvojili dobrý učebný štýl, poznali svoje silné a svoje slabé stránky.

       

      Realizácia: 

          prvý septembrový týždeň úvodná triednická hodina

      -   budovanie triedneho kolektívu

      -   príprava triednych pravidiel

      -   zapojenosť do enviromentálnych projektov- zbery druhotných surovín

      -   ako odbúrať trému, stres, zlé návyky pri učení, vytvoriť dobrú klímu v triede

       -  spôsobilosť : vedieť riešiť problémy

       

      Z pohľadu školy:

      Snažiť sa orientovať pedagogické stratégie na riešenie problémových úloh a tvorbu projektov. K tomu, aby sa naučili riešiť problémy, je potrebné, aby sa naučili pýtať, hľadať problémy, snažiť sa nájsť odpovede.

       Naším princípom je viesť žiakov k tvorivému mysleniu, kritickému mysleniu, naučiť ich tímovo pracovať, komunikovať medzi sebou, vzájomne sa rešpektovať a byť schopní celoživotne sa vzdelávať. Žiakov sa budeme snažiť vychovávať k zodpovednosti a samostatnosti.

      Naším princípom je, aby každý žiak v škole zažil úspech.

       

      Profil absolventa primárneho vzdelávania

      Sme škola a ako vzdelávacia inštitúcia sa nevzdávame ani úlohy výchovy, preto chceme, aby náš absolvent bol aj usilovný, svedomitý, samostatný, čestný.

      Profil absolventa  primárneho vzdelávania

      Absolvent programu primárneho vzdelania má osvojené  základy čitateľskej, pisateľskej, matematickej, prírodovednej a kultúrnej gramotnosti. Nadobudol základy pre osvojenie účinných techník (celoživotného) učenia sa a pre rozvíjanie spôsobilostí. Získal predpoklady na to, aby si vážil sám seba i druhých ľudí, aby dokázal ústretovo komunikovať a spolupracovať.

      Má osvojené základy používania materinského jazyka.

      Absolvent primárneho vzdelania má osvojené tieto kľúčové kompetencie (spôsobilosti):

      -sociálne komunikačné kompetencie (spôsobilosti)

      -vyjadruje sa súvisle, výstižne a kultivovane písomnou aj ústnou formou primeranou primárnemu stupňu vzdelávania

      -dokáže určitý čas sústredene načúvať, náležite reagovať, používať vhodné argumenty a vyjadriť svoj názoru

      -uplatňuje ústretovú komunikáciu pre vytváranie dobrých vzťahov so spolužiakmi, učiteľmi, rodičmi a s ďalšími ľuďmi, s ktorými prichádza do kontaktu

      - rozumie rôznym typom doterajších textov a bežne používaným prejavom neverbálnej komunikácie a dokáže adekvátne reagovať

      -rešpektuje kultúrnu rozmanitosť a preukazuje záujem o primeranú formu medzikultúrnej komunikácie

      -v cudzích jazykoch je schopný na primeranej úrovni porozumieť hovorenému textu, uplatniť sa v osobnej konverzácii, ako aj tvoriť texty, týkajúce sa bežných životných situácií

      -kompetencie (spôsobilosti) uplatňovať základ matematického myslenia a základné schopnosti poznávať v oblasti vedy a techniky

      -používa základné matematické myslenie na riešenie praktických problémov v každodenných situáciách a je schopný (na rôznych úrovniach) používať matematické modely logického a priestorového myslenia a prezentácie (vzorce, modely)

      -je pripravený ďalej si rozvíjať schopnosť objavovať, pýtať sa a hľadať odpovede, ktoré smerujú k systematizácii poznatkov.

       

      Kompetencie v oblasti informačných a komunikačných technológií:

      - vie používať vybrané informačné a komunikačné technológie pri vyučovaní a učení sa

      - ovláda základy potrebných počítačových aplikácií

      - dokáže primerane veku komunikovať pomocou elektronických médií

      - dokáže adekvátne veku aktívne vyhľadávať informácie na internete

      - vie používať rôzne vyučovacie programy

      - získal základy algoritmického myslenia

      - chápe, že je rozdiel medzi reálnym a virtuálnym svetom

      - vie, že existujú riziká, ktoré sú spojené s využívaním internetu a IKT

       

      Kompetencia učiť sa:

      - má osvojené základy schopnosti sebareflexie pri poznávaní svojich myšlienkových postupov

      - uplatňuje základy rôznych techník učenia sa a osvojovania si poznatkov

      - vyberá a hodnotí získané informácie, spracováva ich a využíva vo svojom učení a v iných činnostiach

      - uvedomuje si význam vytrvalosti a iniciatívy pre svoj pokrok.

       

      Kompetencia riešiť problémy :

      - vníma a sleduje problémové situácie v škole a vo svojom najbližšom okolí, vie rozoznať ozajstný problém, premýšľa o jeho príčinách a navrhne riešenie podľa svojich vedomostí a skúseností z danej oblasti

      - pri riešení problémov hľadá a využíva rôzne informácie, skúša viaceré možnosti riešenia problému, overuje správnosť riešenia a osvedčené postupy aplikuje pri podobných alebo nových problémoch

      - pokúša sa problémy a konflikty vo vzťahoch riešiť primeraným (chápavým a spolupracujúcim) spôsobom

       

      Osobné, sociálne a občianske kompetencie :

      - má základy pre smerovanie k pozitívnemu sebahodnoteniu a sebadôvere

      - uvedomuje si vlastné potreby a tvorivo využíva svoje možnosti

      - dokáže odhadnúť svoje silné a slabé stránky ako svoje rozvojové možnosti

      - uvedomuje si dôležitosť ochrany svojho zdravia a jeho súvislosť s vhodným a aktívnym trávením voľného času

      - dokáže primerane veku odhadnúť dôsledky svojich rozhodnutí a činov

      - uvedomuje si, že má svoje práva a povinnosti

      - má osvojené základy pre efektívnu spoluprácu v skupine

      - dokáže prijímať nové nápady alebo aj sám prichádza s novými nápadmi a postupmi pri spoločnej práci

      - uvedomuje si význam sociálno-emočnej klímy v triede a svojím konaním prispieva k dobrým medziľudským vzťahom.

       

      Kompetencia vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry:

      - dokáže sa vyjadrovať na úrovni základnej kultúrnej gramotnosti prostredníctvom umeleckých a iných vyjadrovacích prostriedkov

      - dokáže pomenovať druhy umenia a ich hlavné nástroje a vyjadrovacie prostriedky (na úrovni primárneho vzdelávania)

      - uvedomuje si význam umenia a kultúrnej komunikácie vo svojom život

      - cení si a rešpektuje kultúrno-historické dedičstvo a ľudové tradície

      - rešpektuje vkus iných ľudí a primerane veku dokáže vyjadriť svoj názor

      - ovláda základné pravidlá, normy a zvyky súvisiace s úpravou zovňajšku človeka

      - pozná bežné pravidlá spoločenského kontaktu (etiketu)

      - správa sa kultúrne, primerane okolnostiam a situáciám

      - má osvojené základy pre tolerantné a empatické vnímanie prejavov iných kultúr.

       

      Profil absolventa  nižšieho stredného vzdelávania

       Je založený na kľúčových spôsobilostiach (kompetentnostiach), ktoré zahrňujú komplex vedomostí a znalostí, spôsobilostí a hodnotových postojov umožňujúcich jednotlivcovi poznávať, účinne konať, hodnotiť, dorozumievať sa a porozumieť si, začleniť sa do spoločenských vzťahov a osobnostne sa rozvíjať – zjednodušene ide o spôsobilosť uplatniť svoje vzdelanie v pracovnom, občianskom, rodinnom a osobnom živote.  Nadväzujúc na spôsobilosti získané v priebehu predchádzajúceho (primárneho) vzdelávania, absolvent nižšieho sekundárneho vzdelania má osvojené tieto kľúčové kompetencie (spôsobilosti):

       

      Kompetencia k celoživotnému učeniu

      - uvedomuje si potrebu svojho autonómneho učenia sa ako prostriedku sebarealizácie a osobného rozvoja,

      - dokáže reflektovať proces vlastného učenia sa a myslenia pri získavaní a spracovávaní nových poznatkov a informácií a uplatňuje rôzne stratégie učenia sa

      - dokáže kriticky zhodnotiť informácie a ich zdroj, tvorivo ich spracovať a prakticky využívať

      - kriticky hodnotí svoj pokrok, prijíma spätnú väzbu a uvedomuje si svoje ďalšie rozvojové možnosti.

       

      Sociálno komunikačné kompetencie

      - dokáže využívať všetky dostupné formy komunikácie pri spracovávaní a vyjadrovaní informácií rôzneho typu, má adekvátny ústny a písomný prejav situácii a účelu komunikácie

      - efektívne využíva dostupné informačno-komunikačné technológie

      - vie prezentovať sám seba a výsledky svojej prace na verejnosti

      - dokáže primerane komunikovať v materinskom a v dvoch cudzích jazykoch

      - chápe význam a uplatňuje formy takých komunikačných spôsobilostí, ktoré sú základom efektívnej spolupráce, založenej na vzájomnom rešpektovaní práv a povinností a na prevzatí osobnej zodpovednosti.

       

      Kompetencie  uplatňovať základ matematického myslenia a základné schopnosti poznávať v oblasti vedy a techniky

      - používa matematické myslenie na riešenie praktických problémov v každodenných situáciách

      - používa matematické modely logického a priestorového myslenia a prezentácie (vzorce, modely, štatistika, diagramy, grafy, tabuľky)

      - používa základy prírodovednej gramotnosti, ktorá mu umožní robiť vedecky podložené úsudky, pričom vie použiť získané operačné vedomosti na úspešné riešenie problémov

       

      Kompetencie v oblasti informačných a komunikačných technológií

      - má osvojené základné zručnosti v oblasti IKT ako predpoklad ďalšieho rozvoja

      - používa základné postupy pri práci s textom a jednoduchou prezentáciou

      - dokáže vytvoriť jednoduché tabuľky a grafy a pracovať v jednoduchom grafickom prostredí

      - je schopný nahrávať a prehrávať zvuky a videá

      - dokáže využívať IKT pri vzdelávaní

       

      Kompetencia riešiť problémy

      - uplatňuje pri riešení problémov vhodné metódy založené na analyticko-kritickom a tvorivom myslení

      - je otvorený (pri riešení problémov) získavaniu a využívaniu rôznych, aj inovatívnych postupov

      formuluje argumenty a dôkazy na obhájenie svojich výsledkov

      - dokáže spoznávať pri jednotlivých riešeniach ich klady i zápory a uvedomuje si aj potrebu zvažovať úrovne ich rizika

      - má predpoklady na konštruktívne a kooperatívne riešenie konfliktov 

       

      Kompetencie občianske

      - uvedomuje si základné humanistické hodnoty, zmysel národného kultúrneho dedičstva, uplatňuje a ochraňuje princípy demokracie

      - vyvážene chápe svoje osobné záujmy v spojení so záujmami širšej skupiny, resp. spoločnosti

      - uvedomuje si svoje práva v kontexte so zodpovedným prístupom k svojim povinnostiam, prispieva k naplneniu práv iných

      - je otvorený kultúrnej a etnickej rôznorodosti

      - má predpoklady zainteresovane sledovať a posudzovať udalosti a vývoj verejného života a zaujímať k nim stanoviská, aktívne podporuje udržateľnosť kvality životného prostredia

       

      Kompetencie sociálne a personálne

      - dokáže na primeranej úrovni reflektovať vlastnú identitu, buduje si vlastnú samostatnosť/nezávislosť ako člen celku

      - vie si svoje ciele a priority stanoviť v súlade so svojimi reálnymi schopnosťami, záujmami a potrebami

      - osvojil si základné postupy efektívnej spolupráce v skupine – uvedomuje si svoju zodpovednosť v tíme kde dokáže tvorivo prispievať k dosahovaniu spoločných cieľov

      - dokáže odhadnúť a korigovať dôsledky vlastného správania a konania a uplatňovať sociálne prospešné zmeny v osobných vzťahoch 

       

      Kompetencie pracovné

      - dokáže si stanoviť ciele s ohľadom na svoje profesijné záujmy, kriticky hodnotí svoje výsledky a aktívne pristupuje k uskutočneniu svojich cieľov

      - je flexibilný a schopný prijať a zvládať inovatívne zmeny

      - chápe princípy podnikania a zvažuje svoje predpoklady pri jeho plánovaní

      - dokáže získať a využiť informácie o vzdelávacích a pracovných príležitostiach

       

      Kompetencie vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry

      - dokáže sa vyjadrovať na vyššom stupni umeleckej gramotnosti prostredníctvom vyjadrovacích prostriedkov výtvarného a hudobného umenia

      - dokáže orientovať sa v umeleckých druhoch a štýloch a používať ich hlavné vyjadrovacie prostriedky

      - uvedomuje si význam umenia a kultúrnej komunikácie vo svojom živote a v živote celej spoločnosti

      - cení si a rešpektuje umenie a kultúrne historické tradície

      - pozná pravidlá spoločenského kontaktu (etiketu)

      - správa sa kultivovane, primerane okolnostiam, situáciám

      - je tolerantný a empatický k prejavom iných kultúr.

      Absolvent  našej ZŠ by mal  svojím vystupovaním robiť  dobré meno škole, byť  schopný vytvárať dobré medziľudské vzťahy, byť  schopný hodnotiť  svoju úlohu v škole, v rodine a v spoločnosti, byť schopný starať sa i o svoje fyzické i psychické zdravie,  vedieť uzatvárať kompromisy, byť schopný vyhľadávať, hodnotiť a využívať pri učení rôzne zdroje informácií, osvojiť  si metódy štúdia a  práce s informáciami, mať schopnosť vnímať umenie, snažiť sa porozumieť mu a chrániť umelecké prejavy, byť  si vedomý svojich kvalít.

       

      III. Pedagogické stratégie

       

      Budeme sa snažiť vychádzať z potrieb žiakov a motivovať ich do učenia pestrými formami výučby. Chceme si všímať ich talent v jednotlivých oblastiach a rozvíjať ho do maximálnej možnej miery. Viac budeme preferovať samostatnú prácu žiakov a ich cieľavedomé zvládnutie učiva.

      Podporujeme vyučovanie pomocou didaktickej techniky. Využívame IKT vo vyučovaní. V oblasti rozumovej výchovy je našim cieľom rozvíjať u žiakov tvorivé myslenie, samostatnosť, aktivitu a sebahodnotenie.

      Osobnostný a sociálny rozvoj realizovať stimuláciou skupín žiakov so slabšími vyučovacími výsledkami, podporou  individuálnych schopností.

      Pri  prevencii patologických javov sa chceme zamerať aj na iné aktivity ako besedy. (Napriek tomu, že s tvrdými drogami sme sa nestretli, treba sústavne pôsobiť proti fajčeniu a alkoholickým nápojom cez koordinátora, rodičov a všetkých vyučujúcich, účelným využívaním voľného času i vlastným príkladom). Zameriame sa hlavne na športové aktivity.

      Dôležitým odporúčaním je pre našich učiteľov  potreba orientácie na pozitívne hodnotenie žiakov, najmä slaboprospievajúcich, pre zvýšenie vnútornej motivácie.

       

       

      IV. Osobitosti a podmienky na výchovu a vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, inklúzia a podporné opatrenia v škole.

      Ciele zavedenia systému podporných opatrení v škole:

      •            Prispôsobiť výchovu a vzdelávanie individuálnym potrebám každého žiaka

      •            Znížiť počet žiakov, ktorí dosahujú slabú úroveň zručností

      •            Podporiť rovnosť príležitostí vo výchove a vzdelávaní

      •            Znížiť mieru predčasného ukončovania školskej dochádzky

      Dieťa alebo žiak môže získať konkrétne podporné opatrenie v jednoduchom procese štyroch krokov:

      1.           žiadosť o vypracovanie Vyjadrenia na účel poskytnutia podporného opatrenia.

      2.           učiteľ vypracuje toto vyjadrenie, v ktorom odporučí konkrétne podporné opatrenia a ich rozsah a vyjadrenie poskytne žiadateľovi/zákonnému zástupcovi.

      3.           žiadateľ, na základe spracovaného Vyjadrenia, požiada riaditeľa školy alebo školského zariadenia o poskytnutie podporných opatrení.

      4.           riaditeľ školy alebo školského zariadenia zohľadní všetky podmienky školy (personálne, finančné, materiálno-technické, priestorové) na poskytnutie opatrenia a písomne sa vyjadrí k jeho poskytnutiu.

                     

       

      Základné podmienky vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením v bežných triedach základných škôl (inkluzívne vzdelávanie)

      Ak je zdravotné znevýhodnenie žiaka takého charakteru, že je mu potrebné vytvoriť špeciálne podmienky na vzdelávanie, takýto žiak má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby a musí byť na škole evidovaný ako žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, za podmienky súhlasu jeho zákonného zástupcu.

      Potvrdenie o tom, že žiak má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby vydáva podľa kompetencií školské zariadenie výchovného poradenstva a prevencie na základe odborného vyšetrenia.

      Žiak, ktorý má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby, musí mať vypracovaný individuálny vzdelávací program. Individuálny vzdelávací program vypracováva škola spoločne so školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie podľa kompetencií.

      Žiak môže mať špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby počas celého vzdelávacieho cyklu alebo len počas limitovaného obdobia, čo sa posudzuje na základe výsledkov odborného vyšetrenia školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

      Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorý sa vzdeláva v bežnej triede základnej školy, musí mať zabezpečené odborné personálne, materiálne, priestorové a organizačné podmienky v rozsahu a kvalite zodpovedajúcej jeho individuálnym potrebám.

      Riaditeľ školy je povinný pri výchove a vzdelávaní takéhoto žiaka zabezpečiť systematickú spoluprácu školy so školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie. Podľa potreby môže škola spolupracovať aj so špeciálnou školou.

      Individuálny vzdelávací program je súčasťou povinnej dokumentácie žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Je to dokument, ktorého účelom je plánovanie vzdelávania žiaka podľa jeho špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb.

      Všetky špecifické úpravy sa vypracovávajú v individuálnom rozsahu a kvalite tak, aby zodpovedali špeciálnym výchovno-vzdelávacím potrebám konkrétneho žiaka.

      Individuálny vzdelávací program vypracováva výchovný poradca v spolupráci s pedagógmi.

      Ak je žiakovi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami potrebné prispôsobiť obsah a formy vzdelávania v jednom alebo viacerých vyučovacích predmetoch, vypracuje vyučujúci daného predmetu ako súčasť individuálneho vzdelávacieho programu Úpravu učebných osnov konkrétneho predmetu. Ide o úpravu obsahu vzdelávania žiaka, nie o redukciu obsahu učiva. Vychádza sa pri tom z učebných osnov konkrétneho predmetu v zmysle úpravy učiva s prihliadnutím na špecifiká vyplývajúce zo zdravotného znevýhodnenia žiaka. Vyučujúci učiteľ vypracuje postupnosť krokov pri preberaní učiva príslušného predmetu. Úprava učebných osnov predmetu, ktorá je súčasťou individuálneho vzdelávacieho programu, sa vypracováva len pre tie vyučovacie predmety, v ktorých žiak nemôže postupovať podľa učebných osnov daného ročníka a je to odporučené v správe z vyšetrenia CPP.

      Individuálny vzdelávací program sa v priebehu školského roka môže upravovať a doplňovať podľa aktuálnych špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb žiaka.

       

      Zohľadňovaním špeciálnych vzdelávacích potrieb vyplývajúcich zo zdravotného znevýhodnenia, dieťaťu zabezpečujeme:

      •            zabezpečenie inklúzie žiakov so špeciálnymi potrebami do zdravej populácie žiakov a umožnení plnohodnotného začlenenia do žiackeho kolektívu a rešpektovanie ich sociálnych potrieb,

      •            rovnocenný prístup k vzdelávaniu, primeraný rozvoj schopností alebo osobnosti ako aj dosiahnutie požadovaného stupňa vzdelania a primeraného začlenenia do spoločnosti.

       

      Zásady hodnotenia žiaka so ŠVVP

      1. Pri hodnotení učebných výsledkov učiteľ rešpektuje psychický a fyzický stav žiaka,  druh a stupeň znevýhodnenia, ak má vplyv na úroveň a výsledky práce žiaka v príslušnom predmete.

      2. Učiteľ posudzuje učebné výsledky žiaka objektívne a primerane náročne, pričom prihliada aj na jeho vynaložené úsilie, svedomitosť, individuálne schopnosti, záujmy a na predpoklady jeho ďalšieho vzdelávania po ukončení povinnej školskej dochádzky. Pri hodnotení učebných výsledkov žiaka kladie dôraz na jeho individuálne schopnosti.

      3. U žiaka, ktorý má výrazné rozdiely vo výkonoch v ústnej a písomnej skúške, sa pri skúšaní uprednostňuje forma, ktorá je pre neho výhodnejšia, a ktorá predstavuje východisko pre hodnotenie jeho učebných výsledkov.

      4. Žiakovi s narušenými komunikačnými schopnosťami (chybami a poruchami reči a vývinovými poruchami učenia)zabezpečí učiteľ pri ústnej odpovedi také podmienky, aby neutrpel psychickú ujmu. Učiteľ v konkrétnych prípadoch zváži, či uprednostní písomnú, praktickú alebo ústnu formu odpovede.

      5. Žiak s vývinovými poruchami učenia (dyslexia, dysgrafia, dysortografia) môže písať diktát, alebo byť skúšaný písomnou formou len za podmienky, že bol vopred pripravený. Diktát žiaka s vývinovými poruchami učenia učiteľ nehodnotí známkami, ale slovne, vyčísli počet chýb a pri hodnotení spolupracuje so žiakom.

      6. Grafický prejav žiaka s takým zdravotným znevýhodnením, ktoré má vplyv na jeho úroveň (napr. písanie, výtvarný prejav), sa priebežne ani súhrnne nehodnotí známkou.

      7. Žiak, ktorý sa rýchlo unaví, musí mať možnosť pri písomnej skúške pracovať individuálnym tempom, prípadne krátko relaxovať.

      8. Žiak, ktorý vzhľadom na druh a stupeň svojho znevýhodnenia nemôže v celku plniť učebné osnovy základnej školy v niektorých alebo všetkých predmetoch a postupuje podľa individuálneho vzdelávacieho programu, jeho učebné výsledky sa priebežne aj súhrnne na vysvedčení hodnotia podľa individuálnych kritérií.

      9. Pri polročnom a koncoročnom hodnotení začleneného žiaka sa používa rovnaké tlačivo vysvedčenia ako pre ostatných žiakov. Pri hodnotení a klasifikácii žiaka s vývinovými poruchami alebo žiaka so zdravotným postihnutím sa zohľadňuje jeho porucha alebo postihnutie. (§ 55 ods. 1, 4 školského zákona).

       

      Hodnotenie správania začleneného žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (s poruchami správania) sa posudzuje s prihliadnutím na jeho druh zdravotného znevýhodnenia v úzkej spolupráci so zariadením výchovného poradenstva a prevencie, výchovným poradcom a zákonným zástupcom žiaka.

      Výchova a vzdelávanie detí a žiakov so sociálne znevýhodneného prostredia -  poskytovaná podpora:

      -    zaradenie v bežných triedach spoločne s ostatnými žiakmi školy,

      -    možnosť trávenia voľného času a prípravy na vyučovanie v motivujúcom  

           prostredí,

        -    realizácia programov orientovaných na zlepšenie spolupráce rodičov týchto detí

            so základnou školou.

       

      Výchova a vzdelávanie žiakov z Ukrajiny, poskytovaná podpora:

      Žiaci sú prijatí do ZŠsMŠ Tekovské Nemce na základe žiadosti rodičov. Rodičia prikladajú k žiadosti kópiu svojich dokladov a doklad o statuse odídenca z cudzineckej polície. Žiak je prijatý do ročníka podľa veku. Prvé mesiace pobytu absolvuje jazykový kurz, ktorý je realizovaný na hodinách slovenského jazyka a anglického jazyka. Jednou z možností je vyučovanie v ukrajinskom jazyku cez internet. Hodnotenie žiaka prvé dva roky pobytu v SR realizujeme kombinovanou formou — známkou, slovným hodnotením, alebo slovom absolvoval, prípadne absolvoval aktívne. Vo výchovnom-vzdelávacom procese je najdôležitejšie začleniť ukrajinských žiakov do života školy a snažiť sa socializovať týchto žiakov — zapájať ich do školských aktivít.

       

      Výchova a vzdelávanie žiakov, ktorí sa vzdelávajú formou individuálneho domáceho vzdelávania.

      Novela zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorej predmetom je úprava možnosti individuálneho tzv. „domáceho” vzdelávania na druhom stupni základných škôl (§ 24). Cieľom novely školského zákona je umožnenie individuálneho vzdelávania doma aj na druhom stupni základnej školy. Táto novela školského zákona nadobudla účinnosť 1. septembra 2021.

      Naša škola je kmeňovou školou pre žiakov, ktorí sa sústreďujú vo vzdelávacej skupine Favola  http://www.favola.sk/ . Sú to žiaci prevažne z oblasti južného Slovenska – Šamorín, Dunajská Lužná, Kvetoslavov od 1. až po 9. ročník.

      1. Žiak sa prijíma na základe žiadosti zákonných zástupcov. Riaditeľ školy vydá

      rozhodnutie o prijatí. Na základe žiadosti o povolenie individuálneho domáceho vzdelávania vydá

      rozhodnutie o individuálnom domácom vzdelávaní a oslobodení žiaka dochádzať do školy. K žiadosti sa prikladá:

      •            meno garanta s pedagogickým vzdelaním – dokladá sa doklad o vzdelaní.

      •            súhlas garanta /pedagog. vzdelanie/ so vzdelávaním žiaka,

      •            materiálno — technické zabezpečenie vzdelávania.

      2. žiaci pri vzdelávaní postupujú podľa Učebného plánu ZŠ. Rešpektujú štandardy a požiadavky vyučujúcich na daný predmet. V siedmom ročníku v prípade výberu 2. cudzieho jazyka majú možnosť vybrať si nemecký jazyk, alebo posilnenie predmetu slovenský jazyk a literatúra. V škole je zriadená funkcia koordinátora domáceho vzdelávania. Každý žiak má vypracovaný individuálny vzdelávací program.

      Koordinátor vypracuje plán práce so žiakmi s IDV. Koordinátor komunikuje s garantmi vzdelávania a rieši prípadné pripomienky. Koordinátor spolu s riaditeľkou školy na začiatku školského roka uskutočnia návštevu v priestoroch vzdelávacej skupiny a stretnú sa so žiakmi. Vykonajú kontrolu materiálno technického zabezpečenia a dohodnú sa na ďalšej spolupráci. Učitelia za každý predmet vypracujú požiadavky na komisionálne skúšky, ktoré vychádzajú zo vzdelávacích štandardov jednotlivých predmetov. Požiadavky na polročné komisionálne skúšky škola odosiela v októbri a vo februári šk. roka. Pre komunikáciu s garantmi bola zriadená mailová schránka, kde sa ukladajú práce žiakov, testy, prezentácie, diktáty, ukážky prác, fotografie, uskutočnené počas roka vo vzdelávacej skupine.

      3. žiaci sú hodnotení podľa MP 22/2011 prostredníctvom komisionálnych skúšok. Skúšky sú realizované 2x v školskom roku, spravidla v januári a júni. Na skúšanie jednotlivých predmetov je vymenovaná trojčlenná komisia.

      Podmienky skúšajúcich ovplyvňujú formu skúšky. Predmety výchovné a technika spravidla hodnotením portfólia, ktoré obsahuje daný počet prezentácií, alebo výrobkov či výtvarných prác. GEO, BIO, CHEM, DEJ, FYZ — tvorba projektov a skúška formou testu, ktorý sa realizuje online, za prítomnosti garantov vzdelávania.  MAT, SJL a ANJ — testom a ústnou skúškou v ZŠ Tekovské Nemce. Žiaci primárneho vzdelávania absolvujú ústne skúšky on line.

       

       

       V. Začlenenie prierezových tém

      Prierezové témy sú začlenené do predmetov podľa svojho obsahu a uvedené sú v učebných osnovách jednotlivých predmetov.

      Prierezové témy sú integrálnou súčasťou viacerých predmetov, viacerých vyučovacích tém, ale aj mimoškolských aktivít, teda súvisia so všetkými učebnými predmetmi. Neuvádzajú sa v triednej knihe. Nedá sa vždy presne vymedziť, ktoré prierezové témy sa v súvislosti s ktorým učebným obsahom využívajú - využívame ich aj vtedy, keď je téma vhodná na ich aplikáciu, keď je suplovaná hodina, keď zostane čas po prebratí témy aj na triednických hodinách. V ŠkVP využívame tieto prierezové témy:

       

       

      Zakomponovanie cieľov prierezových tém do predmetov

      Primárne vzdelávanie

      Pre primárne vzdelávanie sú stanovené prierezové témy (ďalej PT):

       

      PRIEREZOVÉ TÉMY

      SKRATKA

      Osobnostný a sociálny rozvoj

      OSR

      Výchova k manželstvu a rodičovstvu

      VMR

      Environmentálna výchova

      ENV

      Mediálna výchova

      MEV

      Multikultúrna výchova

      MKV

      Regionálna výchova a ľudová kultúra

      RGV

      Dopravná výchova – výchova k bezpečnosti v cestnej premávke

      DOV

      Ochrana života a zdravia

      OŽZ

       

       

       

       

      Zakomponovanie cieľov prierezových tém do predmetov

      Primárne vzdelávanie

       

      Osobnostný a sociálny rozvoj

      skratka

      OSR

      Cieľom uplatňovania prierezovej témy Osobnostný a sociálny rozvoj je prispieť k tomu, aby žiak porozumel sebe a iným;

      1.optimálne usmerňoval vlastné správanie a prejavovanie emócií;

      2.uprednostňoval priateľské vzťahy v triede i mimo nej;

      3.osvojil si, využíval a ďalej rozvíjal zručnosti komunikácie a vzájomnej spolupráce;

      4.nadobudol základné prezentačné zručnosti osvojené na základe postupného spoznania svojich predpokladov a uplatňoval ich pri prezentácii seba a svojej práce;

      5.získal a uplatňoval základné sociálne zručnosti pre optimálne riešenie rôznych situácií;

      6.rešpektoval rôzne typy ľudí, ich názory a prístupy k riešeniu problémov;

      7.uprednostňoval základné princípy zdravého životného štýlu a nerizikového správania vo svojom živote.

       

      cieľ (smerovaný na žiaka)

      nosné predmety

      Porozumieť sebe a iným.

      Optimálne usmerňovať vlastné správanie a prejavovanie emócií. Uprednostňovať priateľské vzťahy v triede i mimo nej.

      Osvojiť si, využívať a ďalej rozvíjať zručnosti komunikácie a vzájomnej spolupráce.

      Nadobudnúť základné prezentačné zručnosti osvojené na základe postupného spoznania svojich predpokladov a uplatňovať ich pri prezentácii seba a svojej práce.

      Získať a uplatňovať základné sociálne zručnosti pre optimálne riešenie rôznych situácií.

      Rešpektovať rôzne typy ľudí, ich názory a prístupy k riešeniu problémov.

      Uprednostňovať základné princípy zdravého životného štýlu a nerizikového správania vo svojom živote.

       

       

      SJL, VLA, ETV, VYV, TSV

       

       

      Výchova k manželstvu a rodičovstvu

      skratka

      VMR

      Cieľom uplatňovania prierezovej témy Výchova k manželstvu a rodičovstvu je prispieť k tomu, aby (si) žiak:

      1.osvojil základné poznatky o biologických, psychických a sociálnych zmenách, ktoré ovplyvňujú vývin jeho osobnosti v súčasnosti i v budúcnosti;

      2.získal základné predpoklady pre zodpovedné rozhodnutia v oblasti medziľudských vzťahov;

      3.uprednostňoval základné princípy zdravého životného štýlu a nerizikového správania vo svojom (každodennom) živote.

       

      cieľ (smerovaný na žiaka)

      nosné predmety

      Osvojiť si základné poznatky o biologických, psychických a sociálnych zmenách, ktoré ovplyvňujú vývin osobnosti žiaka v súčasnosti i v budúcnosti.

      Získať základné predpoklady pre zodpovedné rozhodnutia v oblasti medziľudských vzťahov.

      Uprednostňovať základné princípy zdravého životného štýlu a nerizikového správania vo svojom (každodennom) živote.

       

      SJL, VLA, ETV

       

       

      Environmentálna výchova

      skratka

      ENV

      Cieľom uplatňovania prierezovej témy Environmentálna výchova je prispieť k tomu, aby (si) žiak:

      1.osvojil základné pravidlá a zručnosti pre správanie sa v prírode s ohľadom na organizmy a ich životné prostredie;

      2.rozpoznal hlavné zmeny vo svojom okolí na základe pozorovania prírody;

      3.rozpoznal hlavné charakteristiky rôznych druhov životného prostredia;

      4.poznal a vyberal konkrétne možnosti smerujúce k ochrane a zlepšeniu svojho životného prostredia;

      5.podieľal sa aktívne na zveľaďovaní životného prostredia školy a jej okolia;

      6.správal sa šetrne k prírodným zdrojom, uskromnil sa v spotrebe, ktorá zaťažuje životné prostredie.

       

      cieľ (smerovaný na žiaka)

      nosné predmety

      Osvojiť si základné pravidlá a zručnosti pre správanie sa v prírode s ohľadom na organizmy a ich životné prostredie.

      Rozpoznať hlavné zmeny vo svojom okolí na základe pozorovania prírody.

      Rozpoznať hlavné charakteristiky rôznych druhov životného prostredia.

      Poznať a vyberať konkrétne možnosti smerujúce k ochrane a zlepšeniu svojho životného prostredia.

      Podieľať sa aktívne na zveľaďovaní prostredia školy a jej okolia.

      Správať sa šetrne k prírodným zdrojom, uskromniť sa v spotrebe, ktorá zaťažuje životné prostredie.

       

       

      VLA

       

       

      Mediálna výchova

      skratka

      MEV

      Cieľom uplatňovania prierezovej témy Mediálna výchova je prispieť k tomu, aby (si) žiak:

      1.uvedomil význam a vplyv médií vo svojom živote a v spoločnosti;

      2.pochopil a rozlíšil pozitíva a negatíva využívania, vplyvu médií a ich produktov;

      3.osvojil zodpovedný prístup pri využívaní médií na komunikáciu a vytváranie vlastných mediálnych produktov;

      4.nadobudol základy zručností potrebných na využívanie médií.

       

      cieľ (smerovaný na žiaka)

      nosné predmety

      Uvedomiť si význam a vplyv médií vo svojom živote a v spoločnosti.

      Pochopiť a rozlíšiť pozitíva a negatíva využívania, vplyvu médií a ich produktov. Osvojiť si zodpovedný prístup pri využívaní médií na komunikáciu a vytváranie vlastných mediálnych produktov.

      Nadobudnúť základy zručností potrebných na využívanie médií.

       

      SJL, INF

       

       

      Multikultúrna výchova

      skratka

      MKV

      Cieľom uplatňovania prierezovej témy Multikultúrna výchova je prispieť k tomu, aby žiak:

      1.rešpektoval prirodzenú rozmanitosť spoločnosti;

      2.spoznával rozličné tradičné aj nové kultúry a subkultúry;

      3.akceptoval kultúrnu rozmanitosť ako spoločenskú realitu;

      4.uplatňoval svoje práva a rešpektoval práva iných ľudí.

       

      cieľ (smerovaný na žiaka)

      nosné predmety

      Rešpektovať prirodzenú rozmanitosť spoločnosti.

      Spoznávať rozličné tradičné aj nové kultúry a subkultúry.

      Akceptovať kultúrnu rozmanitosť ako spoločenskú realitu.

      Uplatňovať svoje práva a rešpektovať práva iných ľudí.

      ANJ, HUV, VYV, VLA

       

       

      Regionálna výchova a ľudová kultúra

      skratka

      RGV

      Cieľom uplatňovania prierezovej témy Regionálna výchova a ľudová kultúra je prispieť k tomu, aby žiak:

      1.rozširoval a rozvíjal svoje znalosti o historických, kultúrnych a prírodných hodnotách svojho regiónu;

      2.vytváral si pozitívny vzťah k svojmu bydlisku, obci, regiónu a krajine;

      3.rozvíjal svoju národnú a kultúrnu identitu.

       

      cieľ (smerovaný na žiaka)

      nosné predmety

      Rozširovať a rozvíjať svoje znalosti o historických, kultúrnych a prírodných hodnotách svojho regiónu.

      Vytvárať si pozitívny vzťah k svojmu bydlisku, obci, regiónu a krajine.

      Rozvíjať svoju národnú a kultúrnu identitu.

      SJL, HUV, VYV, VLA

       

       

      Dopravná výchova – výchova k bezpečnosti v cestnej premávke

      skratka

      DOV

      Cieľom uplatňovania prierezovej témy Dopravná výchova – výchova k bezpečnosti v cestnej premávke je prispieť k tomu, aby žiak:

      1.pochopil funkcie dopravy ako riadeného systému vymedzeného všeobecne záväznými právnymi predpismi na veku primeranej úrovni;

      2.osvojil si zásady, nadobudol spôsobilosti a praktické zručnosti bezpečného pohybu v cestnej premávke (chôdza, jazda na bicykli...);

      3.pochopil význam technického stavu a údržby vozidiel pre bezpečnú jazdu v cestnej premávke a prakticky zvládol základné úlohy údržby bicykla;

      4.uvedomil si význam technických podmienok dopravy a zariadení ovplyvňujúcich bezpečnosť cestnej premávky.

       

      cieľ (smerovaný na žiaka)

      nosné predmety

      Pochopiť funkcie dopravy ako riadeného systém vymedzeného všeobecne záväznými právnymi predpismi na veku primeranej úrovni.

      Realizované v rámci kurzu na dopravnom ihrisku.

      Osvojiť si zásady, nadobudnúť spôsobilosti a praktické zručnosti bezpečného pohybu v cestnej premávke (chôdza, jazda na bicykli,...)

      Pochopiť význam technického stavu a údržby vozidiel pre bezpečnú jazdu v cestnej premávke a prakticky zvládnuť základné úlohy údržby bicykla.

      Uvedomiť si význam technických podmienok dopravy a zariadení ovplyvňujúcich bezpečnosť cestnej premávky.

       

      PDA, VLA

       

       

      Ochrana života a zdravia

      skratka

      OŽZ

      Cieľom uplatňovania prierezovej témy Ochrana života a zdravia je prispieť k tomu, aby (si) žiak:

      1.rozpoznal nebezpečné situácie ohrozujúce život a zdravie;

      2.osvojil si praktické zručnosti v sebaochrane;

      3.pochopil dôležitosť poskytnutia pomoci iným v prípade ohrozenia zdravia a života;

      4.vedel vhodne zareagovať v prípade potreby poskytnutia prvej pomoci;

      5.osvojil si základné činnosti súvisiace s pohybom a pobytom v prírode;

      6.rozvíjal svoju telesnú zdatnosť a pohybovú výkonnosť v prírodných podmienkach.

       

      cieľ (smerovaný na žiaka)

      nosné predmety

      Rozpoznať nebezpečné situácie ohrozujúce život a zdravie.

      Osvojiť si praktické zručnosti v sebaochrane.

      Pochopiť dôležitosť poskytnutia pomoci iným v prípade ohrozenia zdravia a života.

      Vedieť vhodne zareagovať v prípade potreby poskytnutia prvej pomoci. Osvojiť si základné činnosti súvisiace s pohybom a pobytom v prírode. Rozvíjať svoju telesnú zdatnosť a pohybovú výkonnosť v prírodných podmienkach.

       

       

      TSV

       

       

       

       

      V nižšom strednom vzdelávaní sú stanovené prierezové témy (ďalej PT):

       

      PRIEREZOVÁ TÉMA

      SKRATKA

      Osobnostný a sociálny rozvoj

      OSR

      Výchova k manželstvu a rodičovstvu

      VMR

      Environmentálna výchova

      ENV

      Mediálna výchova

      MEV

      Multikultúrna výchova

      MKV

      Ochrana života a zdravia

      OŽZ

       

       

      Zakomponovanie cieľov prierezových tém do predmetov

      Nižšie stredné vzdelávanie

       

      Osobnostný a sociálny rozvoj

      skratka

      OSR

      Cieľom uplatňovania prierezovej témy Osobnostný a sociálny rozvoj je prispieť k:

      Rozvoju ľudského potenciálu žiakov.

      Rozvoju osobných a sociálnych spôsobilostí.

      Prispievaniu k dobrej sociálnej klíme školy a dobrým vzťahom medzi pedagógmi a žiakmi.

      Porozumeniu sebe a iným;

      Optimálnemu usmerňovaniu vlastného správania;

      Osvojovaniu, využívaniu, rozvíjaniu zručnosti komunikácie a vzájomnej spolupráce;

      Nadobúdaniu základných prezentačných zručností osvojených na základe postupného spoznania svojich predpokladov a uplatňovanie ich pri prezentácii seba a svojej práce;

      Získanie a uplatňovanie  základných sociálnych zručností pre optimálne riešenie rôznych situácií;

      Rešpektovanie typológie ľudí, charakterovej odlíšenosti  a názorov a prístupov k riešeniu problémov.

       

      cieľ (smerovaný na žiaka)

      nosné predmety

      Porozumieť sebe a iným.

      Optimálne usmerňovať vlastné správanie a prejavovanie emócií. Uprednostňovať priateľské vzťahy v triede i mimo nej.

      Osvojiť si, využívať a ďalej rozvíjať zručnosti komunikácie a vzájomnej spolupráce.

      Nadobudnúť základné prezentačné zručnosti osvojené na základe postupného spoznania svojich predpokladov a uplatňovať ich pri prezentácii seba a svojej práce.

      Získať a uplatňovať základné sociálne zručnosti pre optimálne riešenie rôznych situácií.

      Rešpektovať rôzne typy ľudí, ich názory a prístupy k riešeniu problémov.

      Uprednostňovať základné princípy zdravého životného štýlu a nerizikového správania vo svojom živote.

       

       

       

      SJL,  GEO, OBN, TSV

       

       

      Výchova k manželstvu a rodičovstvu

      skratka

      VMR

      VMR má interdisciplinárny charakter, pretože sa dotýka všetkých oblastí a etáp ľudského života. Integruje v sebe pedagogické, biologické, psychologické i sociologické poznatky a aspekty o dospievaní, sexualite, o sociálnych vzťahoch a ich hodnote v ľudskom živote.

      VMR je zacielená na utváranie základných vedomostí a zodpovedných postojov v oblasti partnerských vzťahov a rodičovstva v súlade s vedeckými poznatkami a etickými normami.

      Úlohou VMR je, aby mladí ľudia získali kvalitné informácie z oblasti partnerských a manželských vzťahov i z výchovy k rodičovstvu predtým, ako sa stretnú s konkrétnymi životnými situáciami.

       

      cieľ (smerovaný na žiaka)

      nosné predmety

      Osvojiť si základné poznatky o biologických, psychických, sociálnych zmenách, ktoré ovplyvňujú vývin osobnosti žiaka v súčasnosti i v budúcnosti.

      Získať základné predpoklady pre zodpovedné rozhodnutia v oblasti medziľudských vzťahov.

      Uprednostňovať základné princípy zdravého životného štýlu a nerizikového správania vo svojom (každodennom) živote.

       

      BIO, ETV, NBV

       

       

      Environmentálna výchova

      skratka

      ENV

      Vedie žiakov ku kompletnému pochopeniu vzájomných vzťahov medzi organizmami a vzťahom človeka k životnému prostrediu.

      Učí pozorovať, citlivo vnímať a hodnotiť konanie ľudí vo vzťahu k životnému prostrediu.

      Posilňuje pocit zodpovednosti vo vzťahu k živým organizmom a ich prostrediu.

      Podporuje aktívny prístup k tvorbe a ochrane životného prostredia prostredníctvom praktickej výučby.

      Poskytuje vedomosti, zručnosti a návyky, ktoré sú nevyhnutné pre každodenné konanie a postoje človeka k životnému prostrediu.

       

      cieľ (smerovaný na žiaka)

      nosné predmety

      Osvojiť si základné pravidlá a zručnosti pre správanie sa v prírode s ohľadom na organizmy a ich životné prostredie.

      Rozpoznať hlavné zmeny vo svojom okolí na základe pozorovania prírody.

      Rozpoznať hlavné charakteristiky rôznych druhov životného prostredia.

      Poznať a vyberať konkrétne možnosti smerujúce k ochrane a zlepšeniu svojho životného prostredia.

      Podieľať sa aktívne na zveľaďovaní prostredia školy a jej okolia.

      Správať sa šetrne k prírodným zdrojom, uskromniť sa v spotrebe, ktorá zaťažuje životné prostredie.

       

       

       BIO,GEG,CHE, OBN

       

       

      Mediálna výchova

      skratka

      MEV

      Média a masmédiá sa stávajú silným socializačným a výchovno-vzdelávacím prostriedkom.

      Hlavným cieľom mediálnej výchovy je získanie a rozvoj mediálnych kompetencií – schopnosti prijímať, analyzovať, hodnotiť a komunikovať širokú škálu mediálnych obsahov.

      Mediálnu výchovu možno definovať ako praktické vyučovanie zacielené na budovanie mediálnej kompetencie, chápanej ako kritický a rozširujúci postoj voči médiám s cieľom vychovať emancipovaných občanov, schopných vytvoriť si vlastný názor na základe prijatých informácií.

       

      cieľ (smerovaný na žiaka)

      nosné predmety

      Uvedomiť si význam a vplyv médií vo svojom živote a v spoločnosti.

      Pochopiť a rozlíšiť pozitíva a negatíva využívania, vplyvu médií a ich produktov.

      Osvojiť si zodpovedný prístup pri využívaní médií na komunikáciu a vytváranie vlastných mediálnych produktov.

      Nadobudnúť základy zručností potrebných na využívanie médií.

       

      SJL, INF, HUV, VYV, ETV, NBV, OBN, DEJ

       

       

      Multikultúrna výchova

      skratka

      MKV

      Zmyslom multimediálnej výchovy je rozvíjať u žiakov schopnosť reflektovať aj stereotypy a predsudky v uvažovaní o vlastnej kultúre a o kultúrach iných ľudí, a to tak, aby prihlásenie sa k určitej identite nebolo presiaknuté stereotypmi, a aby sa tvorby vlastnej kultúrnej identity neopierala o povrchné predsudky a stereotypy.

      Má naučiť žiakov prostredníctvom spoznávania svojej kultúry a iných kultúr, histórie, zvykov a tradícií rešpektovať tieto kultúry ako rovnocenné a konštruktívne komunikovať, spolupracovať s príslušníkmi iných kultúr.

       

      cieľ (smerovaný na žiaka)

      nosné predmety

      Rešpektovať prirodzenú rozmanitosť spoločnosti.

      Spoznávať rozličné tradičné aj nové kultúry a subkultúry.

      Akceptovať kultúrnu rozmanitosť ako spoločenskú realitu.

      Uplatňovať svoje práva a rešpektovať práva iných ľudí.

       

      ANJ,NEJ, RUJ, HUV, VYV , ETV, GEG, OBN

       

       

      Ochrana života a zdravia

      skratka

      OŽZ

      Integruje postoje, vedomosti a zručnosti žiakov zamerané na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách, tiež pri pohybe a pohybe v prírode, ktoré môžu vzniknúť vplyvom nepredvídaných skutočností ohrozujúcich človeka a jeho okolie.

      Poskytuje žiakom potrebné teoretické vedomosti, praktické poznatky a formuje ich vzťah k problematike ochrany svojho zdravia a života, tiež zdravia a života iných ľudí.

      Účelové cvičenia sa realizujú v každom ročníku 2. stupňa ZŠ 2x ročne v trvaní 5 hodín.

       

      cieľ (smerovaný na žiaka)

      nosné predmety

      Rozpoznať nebezpečné situácie ohrozujúce život a zdravie.

      Osvojiť si praktické zručnosti v sebaochrane.

      Pochopiť dôležitosť poskytnutia pomoci iným v prípade ohrozenia zdravia a života. Vedieť vhodne zareagovať v prípade potreby poskytnutia prvej pomoci.

      Osvojiť si základné činnosti súvisiace s pohybom a pobytom v prírode.

      Rozvíjať svoju telesnú zdatnosť a pohybovú výkonnosť v prírodných podmienkach.

       

           

       TSV, BIO, CHE, ETV, GEG

       

      Uvedené prierezové témy konkretizujeme témami, akými sú: vzťah k vzdelávaniu, profesijný život, zmysel rodiny, dospievanie a jeho znaky, prekonávanie problémov v procese dospievania, vzťah rovesníckych skupín a vplyv na dospievajúceho, vzťah medzi dospievajúcimi a dospelými, zodpovedný spoločenský život, kariéra a pracovný život, partnerský a sexuálny život; prezentácia a sebaprezentácia, pracovanie na sebe a prekonávanie vlastných možností, vnútorná motivácia; potreba budovania vzťahu k životnému prostrediu, vzťah k prírode, zvieratám; likvidácia a separácia odpadu, recyklácia; rodová rovnosť, tolerancia k rôznym menšinám, vzťah k iným rasám a etnikám, predchádzanie diskriminácii, vzťah k migrantom; kritické prijímanie masmediálneho obsahu, zdravý prístup k multimediálnej technike, kyberšikana, rozvoj digitálnej gramotnosti; kultúra a kultúrnosť, tolerancia k rôznym kultúrnym prejavom, rozlišovanie umenia, kultúrnosti a gýču; vzťah k slovenskej kultúre, spoznávanie a pestovanie tradícií, inonárodná kultúra a tradície; globálne problémy ľudstva a ich riešenie, práva, ľudské práva a rôzne legislatívne normy, princípy demokracie a iných politických zriadení, význam ich dodržiavania; pobyt a pohyb v meste, využívanie cestných komunikácií a dodržiavanie pravidiel pri pohybe po nich; vzťah k vlastnému životu, zdravý životný štýl, ochrana vlastného zdravia a bezpečnosti, život ohrozujúce riziká, nebezpečné správanie a pod. 

      Osobitnou formou rozvíjame prierezovú tému ochranu života a zdravia, ktorá má podobu účelového cvičenia v jesennom a jarnom období.

      Účinnosť pôsobenia prierezových tém zvyšujeme aktivitami:

      •            tematickými exkurziami,

      •            lyžiarskymi kurzmi a školami v prírode,

      •            aktivitami ku Dňu vody (22. 3.), Dňu Zeme (22. 4.), Svetového dňa zvierat (4. 10.), Svetového dňa zdravej výživy (16.10.) , k  Marcu - mesiacu knihy, Európskemu týždňu športu,

      •            realizácia aktivít na podporu psychického a duševného zdravia a upevňovania vzťahov v kolektíve (spolupráca s CPPPaP), 

      •            vianočnými trhmi, vianočnými besiedkami,

      •            športovými akciami,

      •            zapojením sa do charitatívnych aktivít,

      •            záujmovými aktivitami (krúžky),

      •            prípravou a prezentáciou kultúrnych vystúpení,

      •            návštevou knižníc,

      •            výchovnými koncertmi,

      •            zberom papiera,

      •            spoluprácou so psychologicko-pedagogickými poradenskými centrami,

      •            organizovaním čitateľského maratónu, kvízov

      •            organizovaním Nočnej hry a Tajomstiev dvorov

      •            predmetovými a tematickými olympiádami a inými súťažami a pod.

       V rámci vyučovania, prierezových tém, mimoškolských aktivít integrujeme aj témy ľudských práv, boji proti rasizmu a xenofóbii, vzťah k zdraviu a zdravému životnému štýlu, rozvoj finančnej gramotnosti, vzťah k sebavzdelávaniu a neformálnemu vzdelávaniu a pod. Vyučujúci si jednotlivé témy zaraďujú do vhodných vyučovacích tém. Ak sa vyskytnú iné aktuálne problémy v rámci školy, reagujeme na ne a reflektujeme ich vo výchovno-vzdelávacom procese. V rámci prevencie negatívnych spoločenských javov spolupracujeme aj s overenými externými inštitúciami, ktoré pripravujú programy pre žiakov základných škôl.

      Do jednotlivých predmetov implikujeme formou rôznych školských i mimoškolských aktivít rozvoj čitateľskej gramotnosti. Hlavným predmetom na jej aplikáciu je slovenský jazyk a literatúra. V rámci neho sa čítajú texty rôzneho charakteru a žánru, ktoré sa analyzujú, diskutuje sa o nich a riešia sa úlohy na čítanie s porozumením, ktoré sú v učebniciach alebo si ich vyučujúci vymýšľajú či zháňajú z iných zdrojov. Rozvoj čitateľskej gramotnosti sa realizuje takmer na každej hodine SJL vo všetkých ročníkoch. V rámci literárnej zložky predmetu SJL sa vymedzujú  hodiny na prácu s mimočítankovou literatúrou a na diskusiu o nej. V 8. a 9. ročníku sa vymedzuje priestor na riešenie cvičných testov v rámci prípravy na Testovanie 9 aj formou krúžkovej činnosti. Žiaci tvoria na vybraných hodinách aj vlastné texty na základe východiskového textu, čím sa takisto prehlbuje rozvoj čitateľskej gramotnosti. Niektorí žiaci sú zapojení v Novinárskom krúžku. Na I. stupni žiaci pracujú aj s detskými časopismi. Priebežne sa realizuje i počúvanie s porozumením. V literárnej zložke predmetu vyberáme literárne ukážky z čítanky tak, aby zostal čas aj na ich komplexnejší rozbor s dôrazom na porozumenie, t. j. nezaraďujeme z čítanky všetky publikované úryvky. 

      Aktivity na rozvoj čitateľskej gramotnosti sa intenzívne rozvíjajú aj v rámci vyučovania anglického jazyka, ktorý má posilnenú časovú dotáciu. 

      V rámci ostatných predmetov má čítanie s porozumením podobu práce s textom, ktorý súvisí s daným predmetom, s riešením úlohy, s porozumením témy. V matematike, fyzike sa analyzujú z hľadiska porozumenia slovné úlohy, v chémii laboratórne práce a postupy.

      Učitelia sa uisťujú o porozumení kladením otázok, zadávaním transformačných úloh, nabádaním na hlasné rozmýšľanie. Neustále sa uisťujú o tom, či žiaci rozumejú.

      V rámci mesiaca marec, ktorý sa venuje knihám, realizujeme internú školskú aktivitu Knižná banka. Žiaci prinesú prečítané knihy na výmenu so spolužiakmi, alebo knihy na vypožičanie. Organizujeme aj Burzu kníh v predvianočnom období

      Pravidelne sa prihlasujeme do prednesových a recitačných súťaží, pripravujeme žiakov na ne a vedieme ich k prednesu rôznych druhov textov s porozumením.

      Žiaci školy navštevujú pravidelne knižnice a zúčastňujeme sa besied so spisovateľmi, ktorí žiakom rôznymi spôsobmi predstavujú literárnu tvorbu.

      Žiaci majú v rámci vyučovania k dispozícií čitáreň. Žiaci ZŠ raz do roka chodia čítať deťom v MŠ.

      Rozvíjaniu čitateľskej gramotnosti a vzťahu k čítaniu sa pravidelne venujeme aj v rámci školského klubu detí.

       

      Vo výučbe predmetov, ako aj v rámci mimoškolských aktivít realizujeme vzdelávanie žiakov v oblasti finančnej gramotnosti v súlade s Národným štandardom finančnej gramotnosti. Nosným predmetom v tomto smere je matematika, avšak finančná gramotnosť ako schopnosť využívať poznatky, zručnosti a skúsenosti na efektívne riadenie vlastných finančných zdrojov s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojej domácnosti presahuje rámec tohto vyučovacieho predmetu. V rámci jednotlivých vyučovacích hodín všetkých predmetov teda učitelia našej školy sprostredkúvajú žiakom základné poznatky, rozvíjajú v nich zručnosti a skúsenosti z tejto oblasti. Žiaci sú vedení k tomu, aby:

      • vedeli posúdiť význam trvalých životných hodnôt, zvážiť vplyv peňazí na ich zachovávanie a na základe toho vybranie a stanovenie životných priorít a východísk zabezpečenia životných potrieb (realizuje sa napr. na hodinách etickej či náboženskej výchovy, na triednických hodinách),

      • vedeli používať spoľahlivé informácie a rozhodovacie procesy pri spravovaní osobných financií (realizuje sa napr. pri organizácii rôznych, výletov a exkurzií, ba i na telesnej výchove),

      • rozumeli a orientovali sa v zabezpečovaní životných potrieb jednotlivca a rodiny (realizuje sa napr. na hodinách prvouky či biológie, dejepisu),

      • vedeli vyhodnotiť vzťah práce a osobného príjmu, v rámci možností dokázali organizovať osobné financie a používali rozpočet na riadenie hotovosti (realizuje sa napr. vo vyučovaní cudzích jazykov či geografie),

      • orientovali sa v problematike udržania výhodnosti, požičiavania za priaznivých podmienok a zvládanie dlhu (realizuje sa napr. v informatike so zreteľom na prierezovú tému mediálna výchova),

      • vedeli aplikovať rôzne veku primerané finančné stratégie, ktoré sú v súlade s osobnými cieľmi (realizuje sa napr. vo vyučovaní slovenského jazyka a literatúry),

      • používali primerané stratégie riadenia rizík (realizuje sa napr. v občianskej náuke, dejepise).

       Ciele finančnej gramotnosti sú napĺňané aplikáciou vhodných metód a foriem práce – práca s informačnými zdrojmi, brainstorming, diskusie, problémové metódy, situačné a rolové hry, exkurzia, projekty, didaktické hry, príslovia a porekadlá, pojmové mapy; na finančnú gramotnosť sú zamerané aj niektoré úlohy z národných testovaní (Testovanie 5 a Testovanie 9) z matematiky alebo uvoľnené úlohy z medzinárodných testovaní PISA a TIMMS, ktoré sú zverejnené na webových stránkach NÚCEM-u a ktoré vyučujúci využívajú ako učebnú pomôcku. V tomto školskom roku budeme realizovať Projekt finančnej gramotnosti v druhom polroku v predmete OBN v deviatom ročníku.

        

      VI.  Vnútorný systém kontroly a hodnotenia

       Vnútorný systém hodnotenia kvality zameriame na 3 oblasti:

      1. Hodnotenie žiakov

      2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov

      3. Hodnotenie školy

       

      1.  Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov

      Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy a aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov.

      Cieľom je zhodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami.

      Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu.

      Budeme dbať na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných.

      Hodnotenie budeme robiť na základe určitých kritérií, prostredníctvom ktorých budeme sledovať vývoj žiaka.

      Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa bude brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon.

      Budeme odlišovať hodnotenie spôsobilostí od hodnotenia správania.

       

      Hodnotenie žiakov primárneho vzdelávania

       Žiaci   1. – 4. ročníka sú hodnotení známkou. Uplatňuje sa 5-stupňová stupnica hodnotenia s nasledovnými kritériami:

      Stupeň 1 (výborný)                                                      

      Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Jeho ústny aj písomný prejav je správny, výstižný. Grafický prejav je  estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné až originálne.

       

      Stupeň 2 (chválitebný)                                              

      Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a  vie ich pohotovo využívať. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré tvorivo aplikuje pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí samostatne a kreatívne alebo s menšími podnetmi učiteľa. Jeho ústny aj písomný prejav má občas nedostatky v správnosti, presnosti a  výstižnosti. Grafický prejav je prevažne estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné, bez väčších nedostatkov.

       

      Stupeň 3 (dobrý)                                                     

      Žiak má v celistvosti a úplnosti osvojené poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a pri ich využívaní má nepodstatné medzery. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré využíva pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach s menšími nedostatkami. Na podnet učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Podstatnejšie nepresnosti dokáže s učiteľovou pomocou opraviť. V ústnom a písomnom prejave má častejšie nedostatky v správnosti, presnosti, výstižnosti. Grafický prejav je menej estetický. Výsledky jeho činností sú menej kvalitné.

       

      Stupeň 4 (dostatočný)

      Žiak má závažné medzery v celistvosti a úplnosti osvojenia poznatkov a zákonitostí podľa učebných osnov ako aj  v  ich využívaní. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú podstatné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov a hodnotení javov. Jeho ústny aj písomný prejav má často v správnosti, presnosti a výstižnosti vážne nedostatky. V kvalite výsledkov jeho činností sa prejavujú omyly, grafický prejav je málo estetický. Vážne nedostatky dokáže žiak s pomocou učiteľa opraviť.

       

      Stupeň 5 (nedostatočný)

      Žiak si neosvojil vedomosti a zákonitosti požadované učebnými osnovami, má v nich závažné medzery, preto ich nedokáže využívať. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú značné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov, hodnotení javov, nevie svoje vedomosti uplatniť ani na podnet učiteľa. Jeho ústny a písomný prejav je nesprávny, nepresný. Kvalita výsledkov jeho činností a grafický prejav sú na nízkej úrovni. Vážne nedostatky nedokáže opraviť ani s pomocou učiteľa.

       

      Etická výchova, Telesná výchova, Výtvarná výchova, Hudobná výchova – 1.- 4. ročník

      Z týchto predmetov žiakov neklasifikujeme známkou. Je vhodné a žiadúce jednotlivcov slovne oceniť počas hodiny a skupinu žiakov priebežne i na konci hodiny. Žiaci by mali tiež mať priestor na vyjadrenie, ako sa cítili, čo sa im páčilo, v čom by privítali zmenu. Na vysvedčení a v katalógovom liste sa uvádza namiesto klasifikačného stupňa  slovo absolvoval(a)/ neabsolvoval(a).

       

       

       Hodnotenia žiakov nižšieho stredného vzdelávania

       Zásady hodnotenia:

      Hodnotenie žiakov sa uskutočňuje klasifikáciou v rozsahu päťstupňovej klasifikačnej stupnice známkami 1 až 5.

      Pri hodnotení a klasifikácii vzdelávacích výsledkov žiaka sa postupuje v zmysle § 55-57 Zák. č. 245/2008 (Zákon o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov) a Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy.

      Žiak je z predmetu skúšaný ústne a písomne prakticky najmenej dvakrát v polročnom hodnotiacom období, individuálnou formou alebo hromadne.

      Učiteľ oznamuje žiakovi výsledok každého hodnotenia a posúdi klady a nedostatky hodnotených prejavov a výkonov. Po ústnom skúšaní učiteľ oznámi žiakovi výsledok ihneď. Výsledky hodnotenia písomných prác oznámi žiakovi a predloží k nahliadnutiu najneskôr do 14 dní.

      Rodič je informovaný o výsledkoch výchovno-vzdelávacieho procesu prostredníctvom žiackej knižky, prípadne triedneho učiteľa.

      Písomné práce a ďalšie druhy skúšok rozvrhne učiteľ rovnomerne na celý školský rok. Pravidelným rozvrhnutím hodnotiacich činností zabráni preťažovaniu žiaka.

      Písomné práce archivuje do konca príslušného školského roka. Učiteľ vedie evidenciu o každom hodnotení žiaka.

       

      Požiadavky na výstup:

      Individuálne odpovede žiakov pred tabuľou:

      •            preverovanie nového učiva a dom. úlohy, jazykové rozbory učiva, úlohy na overovanie vedomostí.

       

      Písomné práce

      • Sú zamerané na overenie poznatkov a zručností týkajúcich sa jedného alebo viacerých tematických celkov.

      • Počet písomných prác za klasifikačné obdobie je závislý od počtu a rozsahu tematických celkov. Termíny písomných prác vyučujúci žiakom vopred oznámi

      • Písomné práce sú hodnotené známkou (stupeň 1-5) na základe bodového hodnotenia, kde maximálny počet bodov zodpovedá 100 % a výsledná známka vychádza z nasledovnej percentuálnej stupnice:

                                            100 % - 90 % výborný (1)

                                             89 % - 75 % chválitebný (2)

                                             74 % - 50 % dobrý (3)

                                             49 % - 25 % dostatočný (4)

                                             24 % - 0 % nedostatočný (5)

      • Ak žiakovi z dôvodu absencie chýba niektorá z písomných prác, vyučujúci môže dať žiakovi náhradný termín na písanie chýbajúcej práce.

       

      Ústne odpovede

      • Sú zamerané na overenie vedomostí žiakov z posledných učív a ich prípravu na vyučovaciu hodinu.

      • Žiak by mal mať minimálne 1 ústnu odpoveď za klasifikačné obdobie.

      • Termíny ústnych odpovedí vyučujúci vopred neoznamuje.

      • Žiak je hodnotený známkou (stupeň 1- 5) podľa presnosti, plynulosti, istoty vo vyjadrovaní v danej téme, úrovne zvládnutia učiva.

       

      Referáty a prezentácie žiakov - žiaci majú možnosť vypracovať referáty a prezentácie k daným témam. Ide o samostatnú prácu žiaka, pričom si žiak sám vyhľadá potrebné informácie, ktoré spracuje a prezentuje na hodine vo forme prijateľného a zrozumiteľného výstupu (graf, tabuľka, prezentácia, fotodokumentácia a pod.). Ich hodnotenie slúži výlučne ako doplňujúce.

       

      Aktivita na hodine - motivačné známky, pri ktorých vyučujúci po zadaní samostatnej práce hodnotí niekoľko náhodne vybraných žiakov (3-5), resp. niekoľko prvých úspešných riešiteľov zadanej úlohy. Sleduje správnosť riešení, schopnosť uplatniť získané vedomosti, resp. rýchlosť vyriešenia zadaných úloh. Sleduje sa tiež i aktivita žiaka na hodine, reagovanie a zapájanie sa do zadanej úlohy. Táto aktivita má za cieľ zefektívnenie vyučovania a zlepšenie interakcie medzi učiteľom a žiakom.

      Žiak je povinný mať zavedený zošit na daný predmet a písať si poznámky. Nenosenie pomôcok na vyučovaciu hodinu sa hodnotí ako porušovanie školského poriadku.

       

      Celkové hodnotenie

      Výsledné hodnotenie žiaka bude súhrnom všetkých uvedených kritérií. Výsledná známka sa nestanovuje ako aritmetický priemer priebežných známok.

      Predmet Etická výchova, Výtvarná výchova, Hudobná výchova v ročníkoch 5.-9. základnej školy nie je hodnotený známkou, na vysvedčení a v katalógovom liste sa uvádza namiesto klasifikačného stupňa alebo slovného hodnotenia slovo absolvoval(a)/ neabsolvoval(a).      

                                            

      2.  Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov

       Je dôležité rozmýšľať nad systémom kritérií na hodnotenie zamestnancov.

      Nástroje hodnotenia:

      a)   pozorovanie,

      b)   hospitácie,

      c)   neformálny a cielený rozhovor,

      d)   výsledky žiakov, ktorých učiteľ vyučuje (prospech, žiacke súťaže, výsledky   didaktických testov, úspešnosť prijatia na vyšší stupeň vzdelávania),

      e)   účasť v ďalšom vzdelávaní, tvorba učebných pomôcok, mimoškolská činnosť,

      f)   Hodnotenia učiteľov rodičmi žiakov

      3.  Hodnotenie školy

      Cieľom hodnotenia je, aby žiaci a ich rodičia získali dostatočné a hodnoverné informácie o tom, ako zvládajú požiadavky na ne kladené, aby aj verejnosť vedela, ako škola dosahuje ciele, ktoré sú na žiakov kladené v ŠVP.

      Dôraz je kladený na dve veci:

      - konštatovanie úrovne stavu,

      - zisťovanie súvislostí a okolností, ktoré výsledný stav ovplyvňujú.

      Vlastné hodnotenie školy je zamerané na:

      • Ciele, ktoré si škola stanovila, najmä v koncepčnom zámere rozvoja školy a v školskom vzdelávacom programe,  ich reálnosť a stupeň dôležitosti.

      • Posúdenie ako škola spĺňa ciele, ktoré sú v Štátnom vzdelávacom programe.

      • Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky a oblasti, v ktorých škola dosahuje slabšie výsledky, vrátane návrhov a opatrení.

       

       

       VII. Učebné osnovy

       Tvoria vlastný didaktický program vzdelávania pre každý predmet. Vychádzajú zo Štátneho vzdelávacieho programu a reflektujú profil absolventa a zameranie školy. Obsahujú :

      1. Charakteristiku predmetu, jeho význam v obsahu  vzdelávania

      2. Rozvíjajúce ciele, predmetové spôsobilosti, vychádzajúce z kľúčových spôsobilostí

      3. Témy, prostredníctvom ktorých rozvíjame kompetencie, obsah, prierezové témy a prepojenie s inými predmetmi

      4. Požiadavky na výstup

      5. Metódy a formy práce – stratégie vyučovania

      6. Učebné zdroje sú zdrojom informácií pre žiakov. Sú to učebnice, odborná literatúra, odborné časopisy, náučné slovníky, materiálno-technické a didaktické prostriedky a pod.

      7. Hodnotenie predmetu -   Učebné osnovy predmetov

       

      Učebné osnovy sú prílohou ŠkVP.